Codzienne ćwiczenia- czy to dobry pomysł?
Ochota na codzienne ćwiczenia bardzo często pojawia się w momencie, kiedy nagle poczujemy ogromną motywację do tego, aby osiągnąć jakiś cel. Chcemy przygotować się do jakiegoś wyjazdu lub zawodów albo też jak najszybciej chcielibyśmy pozbyć się zbędnych kilogramów. Pojawia się jednak pytanie, czy tak intensywny start jest dla nas dobry i czy warto ćwiczyć codziennie. A może lepiej przyjąć jakiś inny plan treningowy? Pomimo wielu chęci, aby jak najbardziej efektywnie zacząć trenować, mimo wszystko nie powinniśmy zapominać o tym, że naszemu organizmowi potrzebny jest też jakże ważny czas na regenerację. Dobrze jest go zaplanować z głową.
Dlaczego lepiej przyjąć inny plan treningowy?
Tak naprawdę, czas, kiedy nasz organizm odpoczywa pomiędzy poszczególnymi treningami jest równie ważny jak same ćwiczenia i systematyczność ich wykonywania. Powinniśmy zaplanować chociaż jeden taki moment wytchnienia, kiedy mięśnie będą mogły odpocząć i się zregenerować. Stawiając na mocny start czujemy motywację, ale codzienne treningi mogą sprawić, że znacznie szybciej poczujemy zniechęcenie niż w momencie, kiedy przyjęlibyśmy jakiś inny, bardziej sensowny plan kolejnych wyjść w tygodniu. W efekcie, w zamian za zadowolenie z siebie możemy poczuć przytłaczające zmęczenie, przetrenowanie, możemy zacząć odczuwać bolesność i skurcze mięśni, będziemy znacznie bardziej podatni na wszelkiego rodzaju kontuzje. Czyli podsumowując- codzienne treningi bez żadnego dnia przerwy raczej nie są dobrym pomysłem.
Wobec tego ile trenować, aby ćwiczenia dały odpowiedni rezultat?
Najbardziej efektywnymi treningami, które potrafią szybko poprawić naszą kondycję i spalić duże ilości kilogramów, są treningi, które angażują całe ciało i podkręcają nasz metabolizm. Na początek możemy oczywiście przyjąć treningi z regularnością jednego- dwóch w tygodniu, może się jednak okazać, że ich intensywność będzie zbyt mała, aby osiągnąć zamierzony cel. Jak więc widać, kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiedniej ilości treningów w tygodniu do tego, co chcielibyśmy uzyskać- najbardziej efektywne będą częste, regularne treningi z przerwą na regenerację. Na 7 dni w tygodniu powinniśmy więc planować maksymalnie 5 treningów, ale do uzyskania zadowalających efektów wystarczą już 3 tygodniowo. Dni, kiedy planujemy zrobić sobie przerwę najlepiej rozłożyć równomiernie. Z pewnością, naszemu organizmowi ciężko będzie przyzwyczaić się do planu, w którym najpierw intensywnie ćwiczy przez połowę tygodnia, a potem przez resztę odpoczywa. Dlatego po dwóch dnia treningu najlepiej zrobić sobie dzień przerwy, a kolejny zaplanować po kolejnych dwóch. Oczywiście, tak wygląda sytuacja idealna, kiedy praca i inne obowiązki pozwalają nam na ćwiczenia w takim systemie. Jeśli nie mamy natomiast możliwości aż tak swobodnego planowania wyjść- zawsze starajmy się słuchać własnego ciała. W momencie, kiedy intensywność treningów będzie zbyt duża, na pewno od razu poczujemy tego objawy. Wówczas lepiej na chwilę odpuścić, zrobić sobie dzień wolny i złapać trochę oddechu, aby potem wrócić z nową energią do wcześniej przyjętego planu.